FILTR NOVINEK DLE OBLASTI

středa, 16 červen 2021 17:39

Umíš používat správnou techniku NORDIC WALKING?

Napsal(a)

V Děčíně máme už nějaký čas přímo značené trasy na Nordic Walking i nespočet krásných cest, přesto tady „walkerů“ mnoho nechodí. Spousta lidí ještě nezná rozdíl mezi Nordic Walking a běžnou chůzí s podporou holí. Teď už ale máte i v Děčíně možnost se naučit správnou techniku NW, případně se zúčastnit cvičení v přírodě či společných akcí.

Nordic Walking je speciální dynamická technika chůze, při které docílíte stejné nebo dokonce vyšší intenzity pohybu jako u ostatních druhů kardio sportů jako je běh či cyklistika. Tady navíc zapojíte až 90% všech svalů na těle, včetně horní části těla či hlubokých břišních svalů, což většina ostatních sportů nedokáže. Zapojením více svalů navíc zvyšujete i energetický výdej a tepovou frekvenci, zároveň má i rehabilitační účinek a odlehčí vašim kolenům a kotníkům, pohyb je přirozený a příjemný. Nordic Walking vyvrací fámu, že pro efektivitu ve sportu je nutná tvrdá dřina.

Věděli jste, že subjektivní pocit únavy bývá u tohoto sportu obvykle nižší než při stejné intenzitě u jiných sportů? Je tedy velmi vhodný i pro úplné začátečníky nebo lidi s kilogramy navíc. Mohou tak dosáhnout vyšší intenzity pohybu, než by dosáhli například u běhu, aniž by u toho trpěli. Navíc chůze navodí pocit pohody a podpoří ztrátu „stresových kilogramů“. To platí i pro aktivní sportovce, kteří podpořit například fázi regenerace po posilování. Chodit ale můžeme i jen pro radost.

Základem je, že u Nordic Walking se o hole neopíráme, ale odrážíme se od nich. Pohyb nevychází z předloktí, jak běžně vídáme, ale z celých ramen. Tím zapojíme více svalů na rukou, prsní a zádové svaly. Pohyb je plynulý, pomůže uvolnit svalové napětí v oblasti krku, ramen i zádových svalů, kterou mívá spousta lidí zatuhlou z dlouhého sezení u počítače či ze stresu. Tělo je v mírném předklonu a krok se přirozeně prodlouží. Tím je intenzivnější i práce svalů na hýždích, samozřejmě i stehenní a lýtkové svaly, posilujeme dokonce i hlubší břišní svaly. Pokud se ale o hole jen opíráte, tohoto efektu nedosáhnete a spíše některé partie přetížíte.

Hole na Nordic Walking se liší od trekových holí. Hlavní rozdíl je v rukavičce, kterou máme hůl připevněnou k ruce. Je to důležité pro správné provádění techniky, kdy se v jednom momentě sevření uvolňuje a tím se i ulehčí našim zápěstím. Jsou také lehčí a méně robustní, celkově jsou navrženy tak, aby podporovaly dynamiku pohybu. Trekové hole mají volnější pásek, holi tedy musíte celou dobu pevně svírat. Jsou robustní a slouží spíše k opoře těla při náročnějších horských výšlapech.

Pokud se chcete naučit správnou techniku Nordic Walking, doporučuji začít s instruktorem. Technika není složitá, ale je důležité ji provádět správně, aby měla uvedený efekt na vaši kondici, zapojili jste všechny svaly a vyhnuli se chybám a riziku bolestí ze špatného provádění. Instruktor pomůže také správně vybrat a nastavit hole, ukáže, jak se správně rozcvičit a v závěru protáhnout. Součástí bývá i ukázka posilování s vlastní vahou, které lze provádět v přírodě.

V Děčíně nabízíme také kondiční cvičení v přírodě, které kombinuje právě chůzi NW s posilováním, vhodné i pro začínající sportovce. Můžete se připojit ke skupinovým výletům, kde pohodovým tempem poznáváme krásná místa našeho okolí v partě fajn lidí, opět mohou i začátečníci.

Nordic Walking přináší spoustu výhod, trávíte čas venku v přírodě, posílíte celé tělo bez pocitu těžké dřiny, jsou zde minimální náklady, je to celoroční sport, je vhodný i pro rehabilitaci a pro lidi se zdravotními potížemi, může ho provozovat téměř každý, pročistí hlavu a pomáhá i proti stresu. Navíc kdo nemá na chození parťáky nebo orientační smysl, může se zúčastnit skupinových akcí a výletů. A co je na Nordic Walking úplně nejlepší? Prostě nás to baví. Kdo by se chtěl přidat, tak v Děčíně nás může najít na FB www.facebook.com/nwdecin/?ref=nf&hc_ref=ARTmOLBo-T16aMfQjaEws6hGqVZeXYF2Az4S3Iwmr53k7ZpNiyuQHlHth2-d6Bhj8yw, kde jsou i pozvánky a fotky z našich akcí nebo se podívat na webové stránky Nordic_Walking - jitkakocova

Přečteno: 1745 x Naposledy změněno: středa, 16 červen 2021 17:57