pátek 07 leden 2022, 18:00 - 20:00

Shlédnutí : 276
od Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | Basketbal
Popis:

Netradičně v pátek 7.ledna odehrají Válečníci poslední domácí zápas základní části, ve kterém vyzvou druhý tým tabulky, Opavu. Ta si na začátek ledna naplánovala "severskou tour", protože den předtím se představí v Ústí nad Labem. Válečníci měli hrát již v neděli v Kolíně, duel byl však odložen, a tak je proti Opavě čeká první zápas v roce 2022.

Opava tradičně patří k tomu nejlepšímu v české lize a potvrzuje to znovu i letos. Na svém kontě má 14 vítězství a pouhé tři porážky. Respekt budí především cenná výhra s Nymburkem, když v Nymburku prohra v prodloužení o dva body je také skvělý počin, podlehnout domácímu Kolínu není rovněž až tak překvapivé, ale aby Opava nestačila na předposlední Olomoucko, to byl šok. Ten přišel na konci listopadu, kdy Slezané prohráli  79:74. Tento nezdar ale ihned napravili čtyřmi výhrami v řadě, kdy postupně zdolali Brno 86:64, Královské sokoly 77:101, USK Praha 65:74 a poslední "bankéře" 69:103 (nejlepší střelci Opavy: Kouřil 17, Mička 16, Švandrlík 14). Opava má stejně jako Děčín už za sebou také osmifinálový zápas Českého poháru mužů, kde dle očekávání zdemolovala druholigový MACH1NES Černá Pole Brno 69:109, a to přesto, že chyběli marodi Zbránek se Slavíkem a volno dostali Markusson s Dragounem.

Tým Slezanů se v letošní sezóně účastnil kvalifikace o Ligu mistrů, kde byl nasazen do semifinále, v němž podlehl 78:100 našlapanému BC Prometey z Ukrajiny, jenž se do soutěže dostal a čekají ho boje ve fázi Play-in, kam se letos nepodařilo proklouznout ani Nymburku. Pak se tedy Opava představila v poháru FIBA Euro Cup, kde však skončil již v základní skupině. Opava dvakrát nestačila na ruský Perm (101:84 a 63:82), s nizozemským Den Boschem padla na jeho palubovce 87:82, ale doma vyhrála vysoko 88:72. S vítězem skupiny, SL Benfica, prohrála doma až v prodloužení 89:99, v Portugalsku vyhrála Benfica jen těsně 86:84.

Opava těží především z tvrdé hry a sehranosti svého kádru, který se mění jen velmi málo a je složen valnou většinou z českých hráčů. Jedinými cizinci jsou Slovák Juraj Páleník (ten je ale v Opavě již třetí rok) a švédský obr Mattias Markusson, pivot měřící 220 cm, který je s průměrem přes 13 doskoků na zápas nejlepším doskakovačem celé ligy.
Tým výborně diriguje a bodově táhne rozehrávač Jakub Šiřina, který dává 15,8 bodu a připisuje 6 asistencí na zápas. Za ním je Markusson (12,8 bodu) a Radim Klečka (10,5). Další borci jsou sice už pod hranicí deseti bodů na zápas, ale rozhodně není radno jim dávat prostor - Gniadek, Jurečka, Kouřil, Slavík, Švandrlík, Zbránek a další, to vše jsou velmi nebezpeční hráči, kteří když dostanou prostor, využijí ho beze zbytku. Ostatně Válečníci by mohli vyprávět, když v Opavě sice vedli v poločase 29:41, ale ve druhé půli se přes ně přehnal žluto-modrý uragán a například Jurečka zaznamenal v tomto duelu 27 bodů!

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Opava je druhý tým tabulky, který si  dlouhodobě udržuje vysokou výkonnost. Tým táhnou rozehrávači Šiřina s Kouřilem, kteří jsou schopni nejen zlepšovat spoluhráče a dostávat je do hry, ale zároveň vzít na sebe zodpovědnost v zakončování. Pod košem budeme mít problémy s 220 centimetrů vysokým Markussonem, který je nejlépe doskakujícím hráčem ligy. Potřebujeme ubránit křídla Klečku, Jurečku, Švandrlíka a Slavíka, kteří jsou výborní střelci. Budeme hrát proti zónové obraně, na což se musíme zaměřit, protože v posledních zápasech se nám hra na zónu vůbec nedařila."
Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "V prvním vzájemném zápase jsme odehráli skvělý první poločas. Utkání jsme pak sice prohráli větším rozdílem, ale věřím, že od té doby jsme se posunuli a dokážeme hrát vyrovnaně celý zápas i s takto kvalitním soupeřem jako je Opava. Doufám, že zlepšenými výkony jsme nalákali fanoušky na páteční střetnutí a přijdou nás podpořit v závěrečném sprintu do skupiny A1."

Místo konání: ARMEX Sportcentrum