FILTR NOVINEK DLE OBLASTI

TJ Kajak Děčín z.s.

TJ Kajak Děčín z.s.

úterý, 03 říjen 2023 16:29

Závěr sezony v Německu

Posledním závodem sezony děčínských kanoistů bylo Mezinárodní mistrovství Saska-Anhaltska na dlouhých tratích. V krásném prostředí areálu na jezeře Osendorfer See na předměstí Halle se představily všechny věkové kategorie od benjamínků po dospělé v singlech i deblech. Zatímco pro benjamínky a žáky byl připraven jeden dvoukilometrový okruh, dorost, juniory, elitu a veterány prověřila šestikilometrová trať s pěti poměrně ostrými obrátkami.

Pětadvacetičlenná děčínská výprava za hranicemi zabojovala a připsala si na závěr dlouhé sezony několik hodnotných výsledků i v mezinárodní konkurenci.

Jako letos při všech svých startech byli zcela bez konkurence Richard Válek a Josef Charvát mezi nejmladšími benjamínky. Oba s velkým náskokem ovládli své závody proti stejně starým soupeřům a pak si ve společném závodě deblů dojeli pro další zlato. Ani další naše nejmladší naděje T.Bílý, O.Král, J.Málek a T.Sýkora se v početném poli neztratili a pěknými výkony si připsali první mezinárodní zkušenosti.

Největším děčínským želízkem v ohni žákovských závodů byla Karolína Kofroňová a průběh závodů ukázal, že oprávněně. S přehledem zvládla oba dvoukiláky a ke zlatu na singlu přidala stříbro s Michaelou Drmlovou na deblu. Stejnou sbírku, ale v opačném gardu si z Německa veze Jakub Nyari. Po singlovém stříbru bravurně zvládli s Jakubem Kremlou závod deblkajaků a při medailovém ceremoniálu se postavili na nejvyšší stupínek. Bronzy mezi mladšími žáky vybojoval Jakub Musil jak v singlu tak s Michalem Floriánem na deblu a také Ema Zelinková s Adélou Košnarovou mezi staršími žačkami. Další bronzový úspěch vyplaval ze závodu dorostenců, kde se v početném poli prosadili na stupně vítězů Robert Veselý s Vojtou Kopeckým.

Na start veteránských závodů se postavili i trenéři Lenka Hrochová a Tomáš Charvát. Oba ukázali, že ani po letech nic ze svých dovedností nezapomněli a oba si ve svých věkových kategoriích dojeli shodně pro zlaté medaile.

Do Nymburka se sjela česká kanoistická elita, aby se v posledním z letošních velkých domácích závodů utkala o mistrovské tituly všech kategorií v závodech na 5km. Na nejmladší benjamínky pak na Labi čekala poloviční distance. Dvacetičlenná děčínská výprava se po víkendu domů vrací se čtyřmi medailemi.

Mistrovský titul si vyjela Lenka Hrochová v singlovém závodě veteránek, kde se parádním výkonem dlouho držela dokonce v čelní skupině společného závodu s elitní kategorií žen a jen drobná kolize na obrátce ji odsunula ze špice s pársekundovým odstupem na výrazně mladší medailistky absolutního pořadí.

Při mužském závodě veteránů nás reprezentoval Jan Obermann a i on se dokázal ziskem stříbrné medaile v početné konkurenci prosadit na stupně vítězů.

Mezi mladšími zástupci TJ Kajak byla nejúspěšnější benjamínka Karolína Kofroňová ziskem dvou bronzů ze singla i debla a ukázala postupný nárůst výkonnosti směrem k žákovské kategorii do níž se posouvá pro příští rok. Ve stejné věkové kategorii chlapců pro nemoc nestartoval J.Musil, který si také dělal ambice na dobrý výsledek a tak musel M.Florián po 18.místě na singlu nastoupit do debla se sedlčanským V.Hesem. Na medaili sice nedosáhli, ale pěkným výkonem se prosadili alespoň do první desítky. Rovněž na parádní desáté příčce skončil mezi žáky J.Nyari v singlu a jen s malým odstupem za ním přijel 15. Jakub Kremla. Spolu pak i v deblu bojovali o Top10, ale nakonec skončili těsně pod ní na 13.pozici.

Výborným výkonem se blýskli dorostenci v nejpočetněji obsazených závodech, kde na startu stálo téměř osmdesát lodí. Především R.Veselý a V.Hojný na deblu. Většinu času se drželi v popředí, v cílové rovince bojovali dokonce o pátou příčku a nakonec dojeli těsně sedmí. Ve druhé desítce pak po pěkně zajetých závodech dojeli M.Tonder s V.Kopeckým a M.Doležal s A.Musilem. Také v singlech se jim všem podařilo prosadit do druhé desítky nebo jen těsně za ní. A stejně tak ve druhé desítce dojeli mezi nejmladšími nadějemi J.Málek, T.Bílý a mezi děvčaty K.Charvátová.

Tímto závodem končí domácí sezona a oddílový výběr se ještě postaví mezinárodní konkurenci v Německu při tradičním zakončení sezony na dalších dlouhých tratích na konci září v Halle.

K doplnění závodního družstva nejmladších nadějí na další sezonu také během podzimu probíhá každé pondělí a středu nábor do kterého zveme chlapce a děvčata ročníků 2012-2015.

T.CH.

úterý, 12 září 2023 11:55

Podzimní sezona začala v Jablonci

Podzimní blok závodů rychlostních kanoistů odstartovalo utkání na Jablonecké přehradě. Jako test před MČR na dlouhých tratích si na tuto lokalitu vyrazila zazávodit i dvacítka Děčínských. Mladí kajakáři a kajakářky z kategorií žáků a benjamínků si užili příjemný den na sluncem zalitém břehu krásné přehrady a představili se při závodech na 500m a 2km. Pohodovou atmosféru umocnily i parádní výsledky a většina z mladých reprezentantů TJ Kajak si domů veze některou z medailí.

Nejúspěšnější byli jako již letos několikrát naši nejmladší. Richard Válek a Josef Charvát si v obou závodech deblů dojeli pro zlato a také v singlech každý z nich ovládl své souboje se stejně starými soupeři. Také další z benjamínků O.Král, T.Bílý, Z.Růžička a J.Málek si v deblech vyjeli první společné medaile.

Ze závodů děvčat všechny své starty proměnila v umístění na stupních vítězů také Karolína Kofroňová a dělá si oprávněné ambice na některou z medailí i při nadcházejícím MČR v Nymburce. Dva bronzy si vyjela Kateřina Charvátová mezi nejmladšími benjamínkami.

V žákovských kategoriích se dvěma zlaty z obou singlů blýskl Jakub Nyari a jen těsně za ním na bronzové příčce obou závodů finišoval Jakub Kremla. Rovněž bronzovou medaili z pětistovky žákyň si z Jablonce veze Adéla Košnarová.

Ve stejném termínu se v Polsku konal Závod OH nadějí, kde v českém dresu startoval Jindřich Florián. V této pětidenní největší světové soutěži 15-17ti letých se v konkurenci reprezentantů 42 států rozhodně neztratil a v deblu s J.Vallou se na všech třech tratích prosadili do B finále. V celkovém pořadí tak obsadili 3.místo na 200m, 4. na 1km a 6. na pětistovce.

Děčínské kanoisty na podzim ještě čeká MČR na dlouhých tratích v Nymburce a také oblíbená mezinárodní regata v německém Halle. Rovněž tam budou na programu dlouhé závody na 2 a 6km.

Na podzim také přijímáme v loděnici na Starém městě do přípravky nové adeptky a adepty ročníků 2015-2012 k doplnění závodního týmu pro příští sezonu.

úterý, 08 srpen 2023 14:53

7 mistrovských medailí do Děčína

Deštivé a větrné počasí potrápilo a prověřilo účastníky letošního Mistrovství České republiky v rychlostní kanoistice v Račicích.

Nejúspěšnější částí děčínské výpravy byla veteránská sekce. Lenka Hrochová ze tří závodů vytěžila dva mistrovské tituly a dokonce čtyři medaile si z obou singlů i obou deblů vyjel Tomáš Tonder.

Ve sprintu na 200m nenašel sobě rovného soupeře a dojel si pro zasloužené zlato, na singlové pětistovce a stejně tak i v obou deblech s J.Obermannem pak přidali stříbrné medaile.

O sedmý cenný kov se postarali dorostenci Matěj Tonder a Vojta Kopecký jako polovina posádky stříbrného čtyřkajaku.

Těsně pod medailovými pozicemi na 4.místech pak dojela Kája Kofroňová a také debl Jakub Musil – Michal Florián při závodech benjamínků. Další hodnotné výsledky v elitní šestici singlových závodů dosáhli Jakub Nyari, Otakar Král i Tomáš Bílý. Neméně cenná umístění do šestého místa pak získal dorostenecký debl M.Tonder-V.Kopecký a v mladších kategoriích J.Málek – T.Bílý i K.Kofroňová-T.Skálová. Celkem se do čtyřdenního klání nominovalo a také postavilo na start 30 děčínských reprezentantů.

T.CH.

Přehled výsledků:

1.místo K1 vet 500m Lenka Hrochová

K1 vet 200m Lenka Hrochová

K1 vet 200m Tomáš Tonder

2.místo K1 vet 500m Tomáš Tonder

K2 vet 500m Jan Obermann – Tomáš Tonder

K2 vet 200m Jan Obermann – Tomáš Tonder

K4 dci 500m Matěj Tonder – Vojtěch Kopecký – Šimon Řezníček – Patrik Janeček

4.místo K2 bci 500m J.Musil – M.Florián

K1 bky 1km K.Kofroňová

K1 vet 200m L.Svoboda

K4 ž 500m L.Hrochová – K.Mílová – V.Telská – L.Herzánová

5.místo K2 bci 500m T.Bílý – J.Málek

K1 bky 500m K.Kofroňová

K1 bci 500m O.Král

K2 bky 500m K.Kofroňová – T.Skálová

K1 bci 500m T.Bílý

K2 vet 500m T.Charvát – L.Svoboda

6.místo K2 dci 500m M.Tonder – V.Kopecký

K2 dci 1km M.Tonder – V.Kopecký

K1 žci 1km J.Nyari

Kanoistický program pokračoval dalšími dvěma závody Českého poháru benjamínků. Již poslední dva díly celého seriálu nejmladších kategorií uzavřely také nominační listiny pro letní MČR v Račicích, kde se nominovaní nejmladší závodníci představí po boku ostatních věkových kategorií na největším domácím podniku sezony. Po úspěšném vystoupení jak v Černožicích, tak v Kadani se pro mistrovské závody z děčínského týmu nominovalo 7 zástupců a doplní dvacítku z dorosteneckých a žákovských kategorií, kteří již mají start v Račicích zajištěn.

Naši aktuálně nejúspěšnější závodníci Richard Válek a Josef Charvát, kteří ovšem zatím kvůli věku ještě v Račicích startovat nemohou, doslova deklasovali všechny své konkurenty a z obou závodů si vezou po třech zlatých medailích. Oba nejenže jasně vládnou svým ročníkům v singlech, ale nenašli konkurenty ani v deblech v nichž se již utkávají i se staršími soupeři a vůbec nehraje roli jestli se jede sprint nebo dlouhá trať.

Pro první stříbrnou singlovou medaili si v Kadani na pětistovce dojela Kateřina Charvátová a pro stejný kov si v Černožicích vystoupil na stupně vítězů také Jakub Nyari po 200m sprintu žáků.

Na bronzový stupínek se postavil rovněž poprvé v Kadani Otakar Král na pětistovce a dalších pět bronzů vybojovali v Černožicích na Labi Josef Málek, Tomáš Bílý a v hromadných posádkách Karolína Kofroňová, Tereza Skálová, Adéla Košnarová, Ema Zelinková a Vendula Pavlišová.

Z obou závodů ještě Děčínští přidali dalších třináct umístění těsně pod podiem na 4-6.místě.

T.CH.

pondělí, 05 červen 2023 14:16

Z Českého poháru konečně medaile

Slunečné, ale větrné počasí trochu potrápilo kanoisty při dalším díle národního poháru na dráze Labe areny v Račicích.

Zatímco pro dospělé a juniory byl tento závod hlavní nominací pro Evropské hry a MS, dorost a žactvo bojovalo o pohárové body a šanci pro výběr do Sportovních center mládeže.

Mezi dospělými se skvěle předvedly naše odchovankyně v dresu VSC Victoria Adéla Házová a Kateřina Zárubová a obě by se měly představit, jak v Krakově při EH, tak při MS v Duisburgu, kde již budou usilovat o místenky na OH do Paříže.

V juniorských nominačních závodech jsme tentokrát zástupce neměli a tak jsme upírali naši pozornost na dorostence a také do žákovských kategorií.

Po dalším zlepšení a již stabilní účasti ve finále se podařilo Jakubu Nyarimu poprvé dosáhnout na medaili a bronzem ze sprintu na 200m si zajistil své první velké stupně vítězů. Na pětistovce přidal 6. místo a na deblu si s Nykytou Poddubnyim zajeli finále B.

Další pěkné finálové výsledky si připsali dorostenci Matěj Tonder a Vojta Kopecký v obou deblech, kde na 500m i 1km finišovali na 5. pozici. V singlech Vojtovi znovu těsně finále uteklo a tak se oba představili v malém finale o 10. - 18. místo. Ve stejné kategorii deblů na 500m dosáhli poprvé na velké finále i Robert Veselý s V.Hojným a obsadili 8. příčku. Také na 8. místě v A finále dokončila svou premiéru v deblkanoi Karolina Válková.

Účast v B finále a tím cenná umístění ve druhé desítce singlových závodů přidali N. Poddubnyi, E. Zelinková, R. Bromová, A. Košnarová a V. Pavlišová.

T.CH.

úterý, 16 květen 2023 16:44

V Račicích 2x ve finále

Společný Česko – Slovenský pohárový mládeže závod hostila dráha v Račicích o uplynulém víkendu. Letošní tvrdou domácí konkurenci ještě navýšila početná výprava slovenských závodníků a tak se na start jednotlivých kategorií postavilo i přes osmdesát lodí.

Děčínským zástupcům se podařilo dvakrát probojovat do devítičlenného A finále a několik dalších hodnotných bodovaných výsledků dosáhli i ve finálových jízdách B a C, v nichž se závodí o další pořadí až do 27. místa.

Nejlepší výsledek zajel po letošním výrazném výkonnostním posunu Jakub Nyari v kilometrovém singlu, kde finišoval na 7. pozici jako čtvrtý z českých závodníků a jen o malinko hůře dojel i na pětistovce. Tam se 2.místem ve finále B prezentoval jako šestý Čech do národního žebříčku, jenž se počítá odděleně od slovenských soupeřů.

Druhé A finále přidali dorostenci Matěj Tonder a Vojta Kopecký z debla na 500m. Po snadném postupu z rozjížďky s přehledem ovládli perfektní jízdou těžké semifinále a dělali si oprávněné ambice na některý z cenných kovů. Bohužel ve finále nezvládli optimálně start, v rychlém a vyrovnaném závodě už nedokázali ztrátu zlikvidovat a nakonec zklamaní protnuli cílovou čáru až na 8. místě. V singlu měl nejblíže k finále Vojta na pětistovce ze třetí pozice v semifinálové jízdě. Ze čtyř semifinálí postupovali pouze dva nejlepší a finálovou devítku doplnil nejrychlejší ze závodníků na třetích místech jako Lucky looser. Přestože měl Vojta rychlejší čas než někteří přímo postupující, na vysněné finále jeho čas těsně nestačil a tak šel jako nejlepší z nepostupujících do B finále. Tam opět zajel pěknou jízdu a v celkovém pořadí mu patří 11. příčka. Na kilometru skončili oba s Matějem také v B finále na 4. a 7.místě.

Podobná cenná umístění ve druhé desítce přidali R. Veselý, V. Kofroň, J. Kremla, E. Zelinková, R. Bromová a M. Drmlová.

T.CH.

středa, 10 květen 2023 11:30

Pohárová Tour benjamínků na severu Čech

Krátkou minitour na severu Čech pokračoval kanoistům Český pohár benjamínků. Nejprve se v sobotu závodilo v Chomutově na Kamencovém jezeře. Tam se mladé naděje utkaly při 200m sprintu a ve druhém bloku také na standartní distanci 500m. Poté následoval přesun do Ústí n. L. a na Labi ve Vaňově byla na programu trať dlouhá 2km.

Děčínským mládežníkům v kategoriích od 8 do 12ti let se výrazně lépe zadařilo při kratších závodech a z Chomutova si dovezli 5 medailí, zatímco v Ústí bylo maximem 4. místo Káji Kofroňové.

Nejúspěšnějším členem děčínské výpravy byl Josef Charvát, který v obou kratších závodech nenašel přemožitele a s jasným náskokem vybojoval dvě pohárová zlata. Jen o malinko hůře na tom byl Richard Válek o kategorii výš, když z pětistovky bral zlato, z dvoustovky stříbro a dlouhou trať v Ústí dokončil na čtvrté příčce. Pátou medaili přidal Tomáš Bílý na 500m mezi desetiletými.

Trochu sportovně smutný víkend prožila Karolína Kofroňová, ačkoliv jí sice může těšit výsledkový i výkonnostní posun proti loňské sezoně a těsný kontakt s medailistkami, tři čtvrtá místa ze všech tří závodů ji jistě zamrzela.

Další pěkná finálová umístění mezi nejlepší šesticí přidali také J. Málek, M. Caha a O. Král.

T.CH.

úterý, 02 květen 2023 15:47

Benjamínci odstartovali v Praze

Zcela nového formátu Českého poháru benjamínků od 8 do 12ti let, který se kvůli vysokým počtům startujících oddělil od starších kategorií, se poprvé v letošní sezoně zúčastnili děčínští zástupci z TJ Kajak. Při závodě v Praze na Vltavě během slunečného prvního květnového den čekala závodnice a závodníky jednotlivých ročníků dvoukilometrová trať s obrátkou kolem pilíře Barandovského mostu.

Jako první vyrazili na trať chlapci ročníku 2011 a oba děčínští reprezentanti Jakub Musil a Michal Florián se hned od startu drželi v popředí početného pole. V cíli se pak objevili na pomezí elitní desítky na 8. a 13.místě. Hned v další kategorii byla medaile téměř na dosah. Mezi stejně starými děvčaty finišovala Karolína Kofroňová čtvrtá.

Poté následovaly postupně další starty mladších ročníků, v nichž se O.Král, M.Caha, T.Bílý, J.Málek a K.Charvátová po pěkných výkonech umístili v přední polovině závodního pole.

V závěrečném bloku nejmaldších se skvěle předvedli Richard Válek a Josef Charvát. Nejprve v závodě devítiletých zabojoval Ríša o podium a nakonec finišoval pátý, mezi osmiletými Pepa deklasoval ostatní soupeře, celý závod ovládl s náskokem téměř padesáti sekund a dojel si pro pohárové zlato.

Zatímco se starší závodníci připravují až na závod v Račicích, kde se v polovině května potkají i s konkurencí ze Slovenska při společném závodě, benjamínci již příští víkend zabojují o další pohárové body hned na dvou závodech. V sobotu je čekají krátké tratě v Chomutově a v neděli další dvoukilák v Ústí nad Labem.

T.CH.

úterý, 02 květen 2023 15:43

Kanoisté zahájili sezonu v Mostě

Jezero Matylda pod Autodromem na okraji Mostu přivítalo první letošní závod Českého poháru rychlostních kanoistů krásným jarním počasím v sobotu a nepříjemným větrem a deštěm v neděli.

Děčínští vyrazili na první pohárové klání v početné výpravě více než dvacítky závodníků, aby se pokusili napravit loňskou nepříliš úspěšnou sezonu a ukázali, že směřují zpět na pozice, které byli zvyklí okupovat v nedávné minulosti. Cesta zpět bude ještě dlouhá,ale v Mostě se ukázalo, že návrat na úspěšnou vlnu není nereálný.

Nejlepším výsledkem se blýskl Jakub Kremla při sobotním intervalovém závodě žáků. Překvapivě při dvoukilometrové časovce zdolal nejen všechny své děčínské parťáky, ale také většinu početného startovního pole a dojel na parádním 5.místě. V nedělním dlouhém závodě s hromadným startem potvrdil, že sobota nebyla náhoda a dalším pěkným výkonem dosáhl na 15.příčku. Po zbytečné chybě na startu vyrážel Jakub Nyari do hromadného závodu z poslední pozice, ale pak výbornou jízdou válcoval soupeře před sebou a dotáhl se až na hranu elitní desítky, když finišoval ve skupince stíhající čelo na 12.místě a tím si o jednu pozici vylepšil umístění ze soboty. Ve druhé desítce na 17. a 18. místě dojel po oba dny také F.Málek. Stejně jako chlapci, tak i děvčata nejmladší kategorie dosáhla na umístění těsně za hranou Top10. Michaela Drmlová 11.+12., Rozálie Bromová 13.+11. a Ema Zelinková 15.+20.

V závodech dorostenců byli největšími děčínskýni nadějemi Matěj Tonder a Vojtěch Kopecký. Oba také po oba dny atakovali elitní desítku. Při intervalovém závodě dojeli 12. Kopecký a 15. Tonder. V neděli už byl jednociferný výsledek na spadnutí v podání Vojty, jenže ve finiši skupinky o 6.-10. místo místo radosti spadl do vody pouhých 20m před cílem, Matěj dojel do cíle kolem koupajícího se parťáka s menším odstupem za touto skupinkou nakonec na solidní 11.pozici. Nedělní vlny za větrného počasí si vybraly i další daň mezi děčínskými zástupci, když uprostřed jezera skončily naděje na dobrá umístění pro R.Veselého, K.Válkovou i V.Peškovou.

Příští víkend začíná sezona také nejmladším kategoriím benjamínků do 12ti let závodem v Praze a elitní mladí závodníci od žáků po juniory již směřují svou další přípravu k příštímu poháru, tentokrát na krátkých tratích na dráze v Račicích.

T.CH.

Strana 1 z 2