úterý, 22 červen 2021 14:31

HISTORICKÝ POSTUP DO EXTRALIGY DOROSTU

Napsal(a)
U17: HISTORICKÝ POSTUP DO EXTRALIGY DOROSTU

Děčínští hráči kategorie U17 zvítězili v sobotní kvalifikaci a zajistili si přímý postup do EXTRALIGY. Po 13 letech se v Děčíně bude opět hrát nejvyšší dorostenecká soutěž (naposledy tomu bylo v sezóně 2008/2009 - starší dorost pod vedení Jana Skokana). Svěřenci trenéra Plachého ovládli oba víkendové zápasy a dle plánu bez problémů postoupili.

Ziskem EXTRALIGY U17 doplňujeme pyramidu mládeže o další stěžejní soutěž. Dobrou prací v přípravkách a minižákovských kategoriích si lze zajistit vrcholové žákovské soutěže. Návaznost na nejvyšší dorosteneckou soutěž nám, ale dosud chyběla. Několikaleté úsilí trenérského týmu BK se naplnilo o tomto víkendu vítězstvím v kvalifikaci a zaslouženým postupem mezi TOP 16 týmů ČR. Hráči tak mohou pokračovat ve svém vývoji v konkurenci nejlepších hráčů a týmů své kategorie. Cílem je soutěž udržet i pro další ročníky.

Poděkování patří trenérům a trenérkám, kteří hráče r. 2005 a ml. trénovali: Josefu Plachému, který hráče do kvalifikace připravil a bude s nimi pokračovat i v další sezóně. Před ním hráli kluci mistrovská utkání pod trenéry Záleským a Mišejkem st. Nesmíme ale zapomenout na ty, kteří kluky k basketu přivedli - děkujeme trenérkám Šalovské, Špačkové ml. a Ulbrichové, díky a stálá vzpomínka patří trenéru Bártovi.

Děčínské U17 jsou silným, pestře složeným týmem. Hráči překonali dlouhé období bez zápasů a v důležitý moment jejich sportovní kariéry se vrátili připravení. Období Covidu se podepsalo na týmu jen minimálně - 100% tréninková docházka v posledních týdnech před kvalifikací toho byla důkazem. Za BK Děčín každému z nich individuálně i celému týmu blahopřejeme!!!

Přísloví "štěstí přeje připraveným" dostálo své platnosti. Děčínskému týmu U17 vyšlo v kvalifikaci vše dle plánu: blízká dojezdová vzdálenost na utkání, hratelní regionální soupeři, zkušení rozhodčí, první utkání proti tradičně silnému rivalovi, žádná zranění, a hlavně kompletní děčínská sestava. I samotný průběh obou zápasů se odehrával dle nejpravděpodobnějšího scénáře. Tak snad jediným mínusem bylo, že postup se nekonal na domácí palubovce - ale to nemrzí, důležité byly výhry, které zajistily postup.

Ústí - Děčín 54:71

Válečníci vstoupili do utkání dobře a po 5. minutách jsme vedli 4:9. Lehká nervozita však byla z kluků cítit, potvrdit a obhájit roli favorita je vždy těžší, než hrát s "čistou hlavou" a zkusit překvapit. A tak bylo skóre po rozhodně ne optimálním výkonu na konci první čtvrtiny 18:16 pro domácí (hned 8 bodů stihl v této části Kučera). Naposledy vedlo "Ústecko" (pokřik, se kterým šli domácí do boje, vyjadřoval jednotu spojených sil tří klubů) v 15. minutě 25:24; pohledem hokejisty vsítil vítězný koš Bečka. Druhou pětiminutovku druhé čtvrtiny vyhráli Válečníci 4:16 a zajistili si tak uklidňující poločasové vedení 29:40 (10 bodů stihl v prvním poločase Flemmer a Kučera, 8 Kolář).
Nervozita se projevila i v úspěšnosti střelby zpoza trojkového oblouku - kluci v prvním poločase neproměnili žádný ze svých pokusů. To se zlepšilo ve třetí čtvrtině, a zvláště ve čtvrté části, kdy Rajchl dvěma trojkami zapsal nejvyšší bodový rozdíl (plus 26 pro Děčín). Průběh zápasu naštěstí umožnil již od první čtvrtiny širší rotaci hráčů a do zápasu se tak postupně zapojilo všech 12 borců. Závěr utkání se dohrával - oba týmy potřebovali v rozhodnutém utkání pošetřit síly na druhý zápas.

BK Sluneta Ústí nad Labem - Válečníci Děčín 54:71 (18:16, 29:40, 41:61)
body: Rajchl 15, Kučera 12, Žižka 12, Flemmer 12, Kolář 10, Bečka 6, Sertič 2, Hyka 2, Hlaváč, Ďurana, Schwarz, Valenta
ostatní: Rajchl 3x3.
čtvrtiny: 18:16, 11:24, 12:22, 13:10

Děčín - Chomutov 94:59
S respektem k soupeři, ale s vědomím vlastní síly vlétli kluci do druhého utkání. Oliver Žižka v obou zápasech výborně doskakoval a pravě v úvodu utkání vyslal několik pěkných pasů do přímé zakončení, k tomu nastartoval tým čtyřmi body. Start 13:0 a jasná zpráva pro soupeře. Ještě ve 14. minutě jsme po rybářsku "povolili" (skóre 26:24), následné "přitažení" ale bylo nekompromisní: poločas 40:25. A protože to bylo v polovině třetí čtvrtiny již o více než 30 bodů i náš druhý soupeř myslel více na svůj druhý kvalifikační zápas a utkání se v klidu dohrálo.

Válečníci Děčín - BK Levharti Chomutov 94:59 (23:18, 42:25, 69:42)
body: Kučera 22, Rajchl 13, Kolář 12, Žižka 12, Valenta 9, Bečka 9, Dvořák 7, Hyka 4, Flemmer 4, Sertič 2, Ďurana, Hlaváč
ostatní: Kolář 2x3, Dvořák 1x3, Kučera 4x3, Valenta 3x3.
čtvrtiny: 23:18, 19:7, 27:17, 25:17

Po zranění jediného hostujícího hráče (Slabihoud - Chomutov) si Děčín v kvalifikaci vystačil pouze s vlastními odchovanci!!! Do přípravy a utkání tak zasáhli tito hráči:

• 2005: Černý, Ďurana, Flemmer, Kolář, Kučera, Rajchl, Slabihoud, Schwarz, Valenta, Žižka
  • 2006: Bečka, Dvořák, Hlaváč
  • 2007: Hyka a Sertič (k dispozici bylo připraveno ještě dalších 6 silných borců ročníku 2007).

Všem k postupu do EXTRALIGY U17 ještě jednou blahopřejeme. Basketbal je týmový sport a bez široké lavičky bychom neměli dobré tréninky a nebyli v zápasech úspěšní.

Přečteno: 796 x